» Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada to święto bliskie sercu każdego Polaka. Tego dnia w 1918 r. nasz kraj wrócił na mapę Europy. Po 123 latach niewoli Polacy odzyskali wolność. Dzień 11 listopada  stał się symbolem odzyskanej niepodległości, ale został ustanowiony Świętem Niepodległości dopiero prawie 20 lat po odzyskaniu przez Polskę wolności.

Uroczysta akademia upamiętniająca to święto odbyła się w naszej szkole 10 listopada 2017 r.

Uczniowie pod kierunkiem pań Edyty Ostanek i Janiny Prokopczuk oraz z pomocą pana Grzegorza Rostkowskiego przygotowali widowisko słowno – muzyczne, dzięki któremu wszyscy mogliśmy sobie przypomnieć o naszej trudnej drodze do niepodległości. Uczniowie i uczennice naszej szkoły przewołali najważniejsze wydarzenia, które uwolniły nas spod zaborów i dały upragnioną wolność. Recytowane przez nich wiersze oraz odgrywane scenki przybliżały zebranym realia zniewolonej Ojczyzny, przypominały o poświęceniu i odwadze tych, którzy nie wahali się walczyć, aby odzyskać niepodległość.

Oprawę muzyczną, która współtworzyła wyjątkowy klimat, stanowiły  pieśni patriotyczne  i piosenki wojskowe, wykonywane przez  uczennice i uczniów naszej szkoły.

Tańce narodowe w wykonaniu dzieci z klasy III pod kierunkiem pani Beaty Krupy były dodatkową atrakcją akademii.

Uroczysty charakter występów podkreślała sugestywna dekoracja wykonana przez panie Beatę Krzyżanowską i Małgorzatę Pałkę. Stanowiła ona doskonałe uzupełnienie recytowanych utworów oraz pieśni. Opiekę nad pocztem sztandarowym sprawowała pani Magdalena Gadomska.

Na zakończenie uroczystości głos zabrała p. Dyrektor Elżbieta Żelazowska, która podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do powstania akademii oraz przypomniała zebranym o wyjątkowym charakterze nadchodzącego święta.

Dyrektor GOK w Suchożebrach pani Dorota Todorska zaprosiła na gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości .

Z pewnością uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości była dla nas niezwykłą lekcją historii, która na długo pozostanie w naszej pamięci.