» Projekt „Stolice Europy”

Projekt „Stolice Europy”

Dnia 17 kwietnia 2018r. w klasie drugiej odbyło się podsumowanie projektu ” Stolice Europy”. Na przygotowanie projektu uczniowie mieli tydzień czasu. Kapitanowie 4- osobowych zespołów najpierw losowali stolicę Europy, a następnie wspólnie z innymi pracowali nad przygotowaniem prezentacji. Trzeba było opracować następujące stolice: Pragę, Berlin, Moskwę, Paryż, Londyn i Rzym. Uczniowie mieli sami zdecydować czy będzie to plakat, czy album?, a może przygotują charakterystyczną potrawę dla danego kraju, czy wykonają charakterystyczną budowlę? W projekt chętnie włączyli się rodzice, którzy swoim okiem nadzorowali tę pracę.

Efekty były zdumiewające. Każda grupa prezentowała wylosowaną stolicę pokazując jej położenie na mapie Europy, a następnie za pomocą kolorowych folderów przekazywała o niej informację. Zostały wykonane następujące budowle: Wieża Eiffla, Brama Brandenburska, Koloseum, Watykan z otwartym drugim oknem, w którym mieszkał nasz papież Jan Paweł II. Chłopcy w charakterystycznych beretach, z przyczepionymi wąsami zatańczyli i zaśpiewali piosenkę po francusku. Powiewała czeska flaga. Jedliśmy smaczne bułeczki z twarożkiem, rzodkiewką i szczypiorkiem. Zachwycaliśmy się ciastem z migdałami. Uczniowie poprzez zabawę nauczyli się stolic ważnych europejskich państw, ich kultury, zwyczajów, podstawowych słów. Pani Agnieszka utrwalała wszystko w postaci zdjęć w telefonie.

To jedna z lekcji, która  uczniom zapadnie na długo w pamięci, Bawili się – ucząc. A przygotowując lekcję stali się współprowadzącymi. Dziękuję moim uczniom i rodzicom za ogromny wkład pracy i uatrakcyjnienie lekcji.

Wychowawca klasy- Krystyna Chaciak