» Alkohol – nie dziękuję

Alkohol – nie dziękuję

W czwartek 14 czerwca 2018 r. o godz. 18.00 w Szkole Podstawowej odbył się „Wieczór Jasia i Małgosi” będący podsumowaniem realizowanego w II semestrze  bieżącego roku szkolnego w klasach piątych i szóstej programu profilaktycznego „Program Domowych Detektywów – Jaś i Małgosia na tropie”. Został on przygotowany przez uczniów pod czujnym okiem wychowawców klas: p. Edyty Ostanek, p. Alicji Stańczuk i p. Beaty Tarach. Na to spotkanie przybyli: dyrekcja, rodzice, uczniowie kl. V-VI wraz z swoimi wychowawcami oraz szkolny pedagog.

Program Domowych Detektywów „Jaś i Małgosia na tropie” to działania profilaktyczne przeznaczone dla dzieci ze szkoły podstawowej oraz ich rodziców. Głównymi celami programu jest: opóźnienie inicjacji alkoholowej, opóźnienie momentu, w którym młodzi ludzie po raz pierwszy sięgną po alkohol, zmniejszenie spożycia alkoholu wśród nastolatków, którzy już próbowali pić, ograniczenie skali problemów związanych z piciem alkoholu przez młodzież.

Podsumowaniem Programu Domowych detektywów był WIECZÓR JASIA i MAŁGOSI rozpoczęty inscenizacją fragmentu lektury „Mały Książę” A. de Saint- Exupery’ego, który w swojej wymowie przestrzega przed błędem życiowego wyboru jednego z mieszkańców planety. Uczestnicy obejrzeli dwa filmy: „Alkohol. Fakty i mity” i „Szkodliwe skutki picia alkoholu”, ciekawą prezentację, plakaty dotyczące wpływu alkoholu na ludzki organizm oraz sposobów radzenia sobie ze stresem, a także wpływu mediów i Internetu na wybory młodych ludzi. Uczniowie zaprezentowali również wiersze o tematyce antyalkoholowej: zaapelowali do rodziców , producentów alkoholu oraz sprzedawców, koleżanek i kolegów o życie w trzeźwości. Ciekawe przerywniki stanowiły również dwa tańce oraz piosenka „Biegnij przed siebie” wykonane przez uczniów.

Wszyscy, którzy zaszczycili swoją obecnością pobyt w naszej szkole, mogli uczestniczyć w rozwiązywaniu quizów, rebusów, krzyżówek oraz układaniu haseł antyalkoholowych przy wyznaczonych stolikach.

Część oficjalną zakończyło wręczenie uczniom pamiątkowych dyplomów przez p. dyrektor Elżbietę Żelazowską.

Na zakończenie wieczoru uczestnicy spotkali się przy grillu , gdzie oprócz poczęstunku można było skorzystać z boisk i placu zabaw.

Wieczór na długo zapisze się w naszej pamięci, zwłaszcza, że integrował tych, którzy  włączali się do realizowania tego programu: rodziców, uczniów i wychowawców. Dziękujemy!