Święto Konstytucji 3 Maja

Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie. Określa między innymi najważniejsze zasady jego funkcjonowania. By ratować upadającą ojczyznę, 3 maja 1791 r. Polacy uchwalili pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucję, która zakładała wiele istotnych reform. Niestety nie udało się jej wprowadzić, ponieważ już 4 lata później nastąpił trzeci rozbiór Polski i nasz kraj na 123 lata zniknął z mapy Europy. Konstytucja miała jednak wielkie znaczenie w czasach rozbiorów. Przypominała Polakom, co potrafili razem osiągnąć, była elementem pamięci narodowej. Pierwsze obchody Konstytucji 3maja odbyły się już rok po jej uchwaleniu. Podczas zaborów, w czasie II wojny światowej i w PRL były zakazane. Święto Konstytucji 3 maja zostało zniesione w 1951 r. i przywrócone dopiero w 1990 r.

W piątek 29 kwietnia odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja,  przedstawiony przez klasę czwartą i szóstą. Uczniowie przybliżyli swoim koleżankom i kolegom sytuację, w jakiej znalazła się Polska w XVIII wieku oraz jak doszło do uchwalenia  konstytucji. Podkreślili jej wagę i znaczenie dla Polski w ówczesnych czasach, a także pokazali, czym obecnie jest dla nas wolność, naród, Ojczyzna.
Pamiętajmy więc o Konstytucji 3 maja dziś, gdy nikt nam tego nie zabrania.