„Witaj majowa jutrzenko!”

28 kwietnia 2023 roku w związku ze zbliżającą się 232 rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja, uczniowie klasy IIIA oraz VIB pod czujnym okiem nauczycieli –  p. Janiny Kowalczyk, p. Beaty Tarach i p. Edyty Filipek, przygotowali uroczysty apel upamiętniający okoliczności powstania tej ustawy.

Konstytucja 3 maja została uchwalona 3 maja1791 roku, podczas obrad Sejmu Czteroletniego. Była próbą poprawy sytuacji naszego kraju, który znalazł się pod zaborami- Rosyjskim, Austriackim i Pruskim. Ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie  i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. I chodź dokument nie uchronił Polaków przed trzecim rozbiorem, to podnosił morale Polaków w 123 letniej walce o niepodległość.

Występujący uczniowie w prosty i zrozumiały sposób przybliżyli okoliczności uchwalenia konstytucji oraz sylwetki postaci, które były związane z tym wydarzeniem- m.in. Hugo Kołłątaja, Ignacego Potockiego, Stanisława Małachowskiego, czy też ostatniego króla na tronie polskim – Stanisława Augusta Poniatowskiego. Występy uczniów uatrakcyjnił śpiew, a zwieńczeniem uroczystości był polonez zatańczonych przez uczniów klasy VIB.

Zdjęcia podczas uroczystości oraz film wykonano dzięki sprzętom zakupionym w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości. Wykorzystano również sprzęt nagłaśniający, mikrofony oraz mikser dźwięku.