Zielona Szkoła w Bieszczadach
W dniach 27-29.05.2024r. uczniowie klas VIIa, VIIb i VIII wraz z opiekunami wyjechali na Zieloną Szkołę w Bieszczady. Celem wycieczki było poznanie wyjątkowych – przyrodniczych, historycznych i kulturalnych walorów tamtejszego rejonu oraz aktywny wypoczynek.
Pierwszego dnia jadąc Małą Obwodnicą Bieszczadzką uczestnicy wycieczki dotarli do miejscowości Polańczyk, stamtąd wraz z przewodnikiem udali się szlakiem punktów widokowych na Jezioro Solińskie -była to świetna zaprawa przed czekającą kolejnego dnia wyprawą w góry. Kolejną atrakcję stanowił rejs statkiem po rozległym Jeziorze Solińskim. W trakcie rejsu uczestnicy poznawali historie okolicznych miejscowości. Niewątpliwie największą atrakcją tego dnia był przejazd kolejką linowo-gondolową nad Zalewem Solińskim i podziwianie niezwykłego bieszczadzkiego krajobrazu z wieży widokowej nad Soliną. W programie przewidziano także spacer po Zaporze Solińskiej i czas na zakup pamiątek. Na koniec dnia uczestnicy wycieczki udali się do Pensjonatu „Gawra”, gdzie po zakwaterowaniu i obiadokolacji nie zabrakło również czasu na korzystanie z udogodnień oferowanych przez ośrodek m.in. basenu, siłowni, boiska.
Drugiego dnia z rana jadąc Wielką Pętlą Bieszczadzką, uczestnicy wycieczki dotarli do Przełęczy Wyżnej. Po omówieniu przez przewodnika zasad zachowania się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego dzielnie udali się na Połoninę Wetlińską , gdzie znajduje się najwyżej położone w Bieszczadach schronisko „Chatka Puchatka” (1228 m n.p.m.). Wędrówka nie była łatwa, ale widoki rekompensowały wysiłek. Po półgodzinnej przerwie na szczycie uczestnicy udali się w drogę powrotną. Przewodnik wybrał inny szlak, zatem widoki do samego końca nie przestawały zachwycać.
Po obiedzie i krótkim odpoczynku uczestnicy wycieczki wzięli udział w grze terenowej „Bieszczady Challenge”. Z mapą i krótkofalówką w ręku uczniowie podzieleni na dwie grupy ruszyli w poszukiwaniu opuszczonej łemkowskiej wsi Bereżnicy Niżnej. Droga do celu wiodła między innymi przez las, błoto i górskie potoki. W trakcie wyprawy uczniowie mieli za zadanie odszukać skarby- ukryte wersy, z których u celu wędrówki ułożyli pierwszą zwrotkę wiersza Jerzego Harasymowicza. Przewodnik opowiedział także o historii odnalezionej wioski. Po powrocie do Pensjonatu na uczniów czekało ognisko i inne atrakcje oferowane przez ośrodek.
Ostatniego dnia po śniadaniu uczestnicy wyruszyli w drogę powrotną, po trasie zaplanowano również wizytę w Sandomierzu, „najbardziej kryminalnym mieście w Polsce”. Uczniowie mieli możliwość przejścia Podziemną Trasą Turystyczną, następnie udali się śladami filmowego Ojca Mateusza, obejrzeli także wystawę tematyczną poświęconą serialowi. Przewodniczka po Sandomierzu opowiedziała historię miasta, a także pokazała najważniejsze budynki w mieście, nie zabrakło spaceru po rynku i zakupu pamiątek. Ciekawą atrakcję Sandomierza stanowiło także przejście wąwozem.
Przez cały czas trwania wycieczki uczestnikom dopisywała nie tylko słoneczna pogoda, ale i dobry humor.
Opiekę nad uczniami w trakcie wycieczki sprawowali: p. Magdalena Gadomska, p. Dorota Kowalczyk, p. Agnieszka Redzik, p. Edyta Filipek i p. Artur Jakimowicz.